Araç Altı Kontrol Sistemi Nasıl Çalışır?

Araç Altı Kontrol Sistemi Nasıl Çalışır?

Dünya genelinde güvenlik sorunları arttıkça, güvenlik önlemleri de artış gösteriyor. Bu önlemleri listeleyecek olursak görüyoruz ki araç güvenliği ve kontrolü oldukça önemli bir sırada yer alıyor.

Gerek araçların taşıma kapasitelerinin fazla olması, gerek donanımlarının gizli eklentilerin saklanması için müsait olması araçları güvenlik sorunlarında üst sıralara taşıyor. Bu yazımızda “Araç altı kontrol sistemleri ne derece etkilidir, nasıl çalışır ve ne kadar güvenlidir?” sorularına cevap verecek şekilde araç altı kontrol sistemlerinin çalışmasını inceleyelim:

Araç Altı Kontrol Sistemleri Çalışma Prensibi
Araç altı kontrol sistemleri, araçların altını farklı açılardan görebilen ve tümleşik görüntüler elde edebilen kameralardan oluşur. Uygun şekilde zemine yerleştirilmiş kameralar, hareket halinde olsa dahi araçların altlarına ait görüntüler alabilirler. Bu görüntüler, bir monitör üzerinde birleştirilerek araca ait tam bir görüntü elde edilir. Görüntüler, kontrol noktasından uzakta kurulmuş bir merkezde, monitör başındaki kişiler tarafından kontrol edilerek tehdit oluşturup oluşturmadığı denetlenir.
araç altı görüntüleme kamera görüntüsü
Monitör başında kontrol sağlayan kişilerin kontrol noktasından uzakta bulunması önemlidir. Bir alarm anında tehdit unsuru araç, kendisine ve etrafındaki insanlara zarar verecek girişimlerde bulunabilir. Böyle bir senaryoda yakınlarda insan bulunmaması oldukça önem teşkil eder. Bu yüzden sistemi denetleyen güvenlik görevlileri, kontrol noktasına uzakta kurulmuş bir monitör odasından kontrollerini yürütür. Tehdit anında güvenlik kapılarının kapatılması, gerekli uyarıların ve takviyelerin yapılması sağlanır.

Başka Sistemlere Entegre Edilebilir Mi?
Araç altı kontrol sistemleri, kullanımda olan diğer güvenlik birimleri ile ortak kullanılabilir. Buna örnek verilecek olursa, plaka tanıma sistemleri araç altı kontrol sistemleri ile birlikte kullanılan en yaygın üründür. Plaka tanıma sistemleri, yaklaşan aracın plaka bilgilerini sistemde kontrol eder, araç üzerine oluşturulmuş bir kayıt varsa bu kayıtları monitör kullanıcılarına iletir ve araç altı kontrol sisteminden alınmış görüntüler ile bir önceki zaman diliminde alınmış görüntüleri karşılaştırabilir. Araç adına bir kayıt yok ise araç altı kontrol sistemlerinden alınan görüntüler ile yeni bir kayıt oluşturulur ve bu görüntüleri kayıt içerisine yerleştirerek gelecek zamanlarda tekrar değerlendirilebilecek kayıtlar meydana getirir.